Забеспячэнне навучальнымі дапаможнікамі

Кошт навучальных дапаможнікаў на 2023/2024 навучальны год

у Рэспубліцы Беларусь

Спагнанне платы за карыстанне вучэбнымі дапаможнікамі ажыццяўляецца ў адпаведнасці з Палажэннем аб парадку спагнання платы за карыстанне падручнікамі і (або) вучэбнымі дапаможнікамі і прадастаўлення іх у бясплатнае карыстанне, зацверджаным пастановай Савета Міністраў Рэспублікі Беларусь ад 24.06.2011 № 839 (у рэд. Пастановы Савета Міністраў) Рэспублікі Беларусь ад 28.08.2018 г. №621).

Плата за карыстанне вучэбнымі дапаможнікамі асобамі пры асваенні зместу адукацыйнай праграмы дашкольнай адукацыі спаганяецца ў памеры 0,2 б.в. Аплаціць кошт карыстання падручнікамі трэба будзе да 1 кастрычніка. Унесці аплату за падручнікі можна будзе як у ААТ ААБ "Беларусбанк", так і ў сістэме “Разлік” (АРІП) - Адукацыя і развіццё - Аддзелы, упраўленні адукацыі - Мінская вобл. - УОСіТ Уздзенскага РВК - Падручнікі.

Пунктам 2 артыкула 39 Кодэкса ўстаноўлены катэгорыі навучэнцаў, для якіх прадугледжаны дыферэнцыраваныя льготы пры аплаце за карыстанне падручнікамі і вучэбнымі дапаможнікамі (зніжэнне на 50 працэнтаў або вызваленне ад аплаты):

Бясплатнае карыстанне падручнікамі і вучэбнымі дапаможнікамі ўстанаўліваецца для:

• навучэнцаў санаторных школ-інтэрнатаў, спецыяльных вучэбна-выхаваўчых устаноў і спецыяльных лячэбна-выхаваўчых устаноў;
  • асоб з асаблівасцямі псіхафізічнага развіцця;
  • дзяцей-сірот і дзяцей, якія засталіся без апекі бацькоў, а таксама асоб з ліку дзяцей-сірот і дзяцей, якія засталіся без апекі бацькоў;
  • дзяцей-інвалідаў ва ўзросце да васемнаццаці гадоў, інвалідаў з дзяцінства;
  • асоб, якія асвойваюць змест адукацыйнай праграмы дашкольнай адукацыі і пакутуюць ад анкалагічных захворванняў або хворых на туберкулёз;
  • якія навучаюцца з сем’яў, якія ў адпаведнасці з заканадаўствам атрымліваюць дзяржаўныя дапамогі на дзяцей старэйшых за тры гады;
  • якія навучаюцца з сем’яў, у якіх адзін або абодва бацькі з'яўляюцца інвалідамі I або II групы;
  • навучэнцаў, якія з’яўляюцца членамі сем’яў асоб, пералічаных у падпунктах 3.2, 3.4 і 3.7 пункта 3, пункце 10 і падпунктах 12.2 і 12.3 пункта 12 артыкула 3 Закона Рэспублікі Беларусь ад 14 чэрвеня 2007 года “Аб дзяржаўных сацыяльных ільготах, правах і гарантыях” (Нацыянальны рэестр прававых актаў Рэспублікі Беларусь, 2007 г., № 147, 2/1336).

Для навучэнцаў са шматдзетных сем’яў плата за карыстанне падручнікамі і вучэбнымі дапаможнікамі зніжаецца на 50 працэнтаў ад устаноўленай платы за карыстанне адпаведнымі падручнікамі і вучэбнымі дапаможнікамі.

Пералік дакументаў на вызваленне ад аплаты:

• пасведчанне інваліда - для сем’яў, у якіх адзін або абодва бацькі інваліды І або ІІ групы;
  • заключэнне цэнтра карэкцыйна-развіваючага навучання і рэабілітацыі - для асоб з асаблівасцямі псіхафізічнага развіцця;
  • пасведчанне аб нараджэнні - для дзяцей асоб, пералічаных у падпунктах 3.2, 3.4 і 3.7 пункта 3 і пункце 10 артыкула 3 Закона РБ ад 14.06.2007 “Аб дзяржаўных сацыяльных ільготах, правах і гарантыях для асобных катэгорый грамадзян”;
  • пасведчанне інваліда аб праве на льготы аднаго з бацькоў, пасведчанне аб праве на льготы або даведку аб праве на льготы - для членаў сем’яў асоб, пералічаных у падпунктах 3.2, 3.4 і 3.7 пункта 3 і пункце 10 артыкула 3 Закона РБ ад 14.06.2007 “Аб дзяржаўных сацыяльных ільготах, правах і гарантыях для асобных катэгорый грамадзян”;
  • пасведчанне інваліда - для дзяцей-інвалідаў ва ўзросце да 18 гадоў, інвалідаў з дзяцінства;
  • выпіску з медыцынскіх дакументаў – для дзяцей, якія атрымліваюць дашкольную адукацыю і пакутуюць ад анкалагічных захворванняў, хворых на туберкулёз;
  • даведкі аб памеры дапамогі на дзяцей і перыядзе яе выплаты, месцы жыхарства і складзе сям’і.

Пералік дакументаў на зніжэнне аплаты на 50%:

Пасведчанні шматдзетнай сям’і

Даведка аб месцы жыхарства і складзе сям’і

Пры пераводзе выхаванца ў іншую ўстанову адукацыі, іншую арганізацыю, да індывідуальнага прадпрымальніка навучальныя дапаможнікі перадаюцца яго бацьку (законнаму прадстаўніку).