Умовы прыёму ва ўстанову дашкольнай адукацыі

Прыём дзяцей ва ўстановы дашкольнай адукацыі, што змянілася?

Пастановай Міністэрства аховы здароўя Рэспублікі Беларусь ад 10 красавіка 2020 г. № 37 унесены змяненні ў пастанову Міністэрства аховы здароўя Рэспублікі Беларусь ад 29 снежня
2012 г. № 217 і зацверджаны Патрабаванні да правядзення санітарна-проціэпідэмічных мерапрыемстваў у перыяд рэгістрацыі выпадкаў інфекцыі COVID - 19 (далей - Патрабаванні). Адным з пунктаў Патрабаванняў установам дашкольнай адукацыі забаронены перавод выхаванцаў з групы ў групу і прыём дзяцей, якія зноў паступаюць.
(Пункт 42.3.2. забарона пераводу з групы ў групу і прыёму дзяцей, якія зноў паступаюць, ва ўстановах дашкольнай адукацыі і ўстановах з кругласутачным рэжымам знаходжання дзяцей)
Аб зняцці забароны і аб аднаўленні прыёму дзяцей ва ўстановы дашкольнай адукацыі будзе паведамлена дадаткова.

Прыём асобы ва ўстанову дашкольнай адукацыі ажыццяўляецца на працягу каляндарнага года пры наяўнасці ў ім свабодных месц і на падставе:

заявы законнага прадстаўніка выхаванца;

накіравання ў дзяржаўную ўстанову адукацыі для асваення зместу адукацыйнай праграмы дашкольнай адукацыі, адукацыйнай праграмы спецыяльнай адукацыі на ўзроўні дашкольнай адукацыі, адукацыйнай праграмы спецыяльнай адукацыі на ўзроўні дашкольнай адукацыі для асоб з інтэлектуальнай недастатковасцю, выдадзенай мясцовым выканаўчым і распарадчым органам па месцы знаходжання дзяржаўнай установы дашкольнай адукацыі;

медыцынскай даведкі аб стане здароўя;

заключэння дзяржаўнага цэнтра карэкцыйна-развіваючага навучання і рэабілітацыі (для спецыяльных груп, груп інтэграванага навучання і выхавання).

Прыём асоб ва ўстанову дашкольнай адукацыі афармляецца загадам кіраўніка ўстановы дашкольнай адукацыі.

ПЕРАЛІК ДАКУМЕНТАЎ, якія прадстаўляюцца бацькамі (законнымі прадстаўнікамі) ва ўпраўленне адукацыі, спорту і турызму для пастаноўкі на ўлік і выдачы накіравання ва ўстанову адукацыі:

пашпарт аднаго з бацькоў (законнага прадстаўніка)
пасведчанне аб нараджэнні дзіцяці
Прымаецца дзіця ва ўстанову адукацыі толькі пры наяўнасці НАПРАМКІ ўпраўлення адукацыі, спорту і турызму і МЕДЫЦЫНСКАЙ ДАВЕДКІ.

Законны прадстаўнік піша заяву ўстаноўленага ўзору на залічэнне дзіцяці ва ўстанову адукацыі. Кіраўнік фіксуе даныя аб дзіцяці ў кнізе руху дзяцей. Дзіця залічваецца ва ўстанову адукацыі НАКАЗам.

ДАДАТКОВУЮ ІНФАРМАЦЫЮ МОЖНА АТРЫМАЦЬ У КІРАВАННІ ПА АДУКАЦЫІ, СПОРЦЫ І ТУРЫЗМУ УЗДЗЕНСКАГА РАЙОННАГА ВЫКАНАЎЧАГА КАМІТЭТА У КАБІНЕЦЕ 419.

Пастаноўка на ўлік дзіцяці, якое мае патрэбу ў вызначэнні ва ўстанову адукацыі для атрымання дашкольнай адукацыі ажыццяўляецца праз службу "Адно акно" Уздзенскага райвыканкама.